Zielona herbata

Świeżo zaparzona, zielona herbata jest jednym z najlepszych napojów dla mózgu. Wpływa pozytywnie na funkcje poznawcze, czyli uczenie się, pamięć, myślenie, chroni mózg przed wolnymi rodnikami, poprawia plastyczność synaptyczną mózgu, opóźnia procesy starzenia się, dzięki czemu pozwala zachować jasność umysłu do późnego wieku.

Co dokładnie zawiera ZIELONA HERBATA?

  • polifenole – silne przeciwutleniacze, które chronią mózg i pomagają mu lepiej funkcjonować
  • L-teanina – wpływa na kognitywne funkcje mózgu, poprawia koncentrację, obniża poziom stresu
  • teina – herbaciany odpowiednik kofeiny – pobudza organizm, sprzyja koncentracji

Jaką kupować?

Jest wiele gatunków zielonej herbaty. Najpopularniejsza w komercyjnych sklepach jest Gunpowder (małe, zwinięte kuleczki, bardzo ją lubię). Więcej odmian dostaniemy w herbaciarniach np. Sencha (mi osobiście nie smakuje), albo Silver Moon (uwielbiam! pierwszy napar jest gorzki, drugi cudownie delikatny i słodkawy w smaku). Najlepiej oczywiście wybrać herbatę sypaną, z całych listków, wtedy będzie miała więcej zdrowotnych właściwości.

Jak parzyć?

Używamy niezbyt gorącej wody (60-80 stopni). Herbaty dobre gatunkowo można parzyć wielokrotnie i za każdym razem uzyskamy inne właściwości i doznania smakowe. Pierwszy napar (ok. 2 minut) zawiera dużo teiny, działa pobudzająco, jest wyrazisty w smaku, czasem gorzkawy, cierpki. Drugie parzenie (do 5 min) uwalnia bogactwo przeciwutleniaczy, smak jest zazwyczaj łagodniejszy, przyjemniejszy. UWAGA! Jeśli parzysz herbatę tylko 1 raz przez ponad 3 minuty pamiętaj, że nie ma już ona właściwości pobudzających, gdyż teina wiąże się z garbnikami i traci swoje właściwości!

Smacznego! 🙂


Ciekawe? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa w celach statystycznych plików cookie zapisywanych w Twojej przeglądarce.
Zgoda