15 minut relaksu dla mózgu

Zastanawiałeś się kiedyś na czym polega prawdziwy odpoczynek? Taki, który rzeczywiście pozwala zregenerować się naszemu mózgowi, nabrać sił i chęci do dalszego działania? Gdy czujesz się zmęczony, wyczerpany jakimś zadaniem, masz ochotę na chwilę przerwy – co wtedy robisz?

Niektórzy mają dużo wolnego czasu, inni nie mają go prawie wcale. Jednak wyobraź sobie, że wszystkie te osoby wieczorem mogą mieć tak samo zmęczone mózgi! Nie tylko intensywna praca czy nauka męczą nasz umysł, męczyć go może także coś, co robimy „marnując czas”, czy „relaksując się”. Jak to możliwe?

Największym wysiłkiem dla mózgu jest przetwarzanie informacji – ich odbiór, ocena, klasyfikacja, zapamiętanie lub odrzucenie, podejmowanie decyzji. Nieustanna aktywność. Przypomnij sobie teraz czynności które uważasz za relaks czy odpoczynek. Przeglądasz internet, oglądasz serwis informacyjny, dyskutujesz z sąsiadem? A może kontaktujesz się ze znajomymi na facebooku, grasz w gry, czytasz powieść, oglądasz film? Robisz zakupy przez internet, rozmawiasz z członkami rodziny? To wszystko jest ciężką pracą dla Twojego mózgu! Nawet jeśli stoisz w korku, zmywasz naczynia, włączasz pranie myśli wciąż kłębią się w Twojej głowie – martwisz się, planujesz, rozpamiętujesz. Mózg pracuje bez wytchnienia. Kiedy więc ma odpocząć?

Jakie są skutki braku prawdziwego odpoczynku? Spada nasza koncentracja i efektywność działań. Pojawia się stres, nerwowość. Przestajemy sobie radzić z codziennymi obowiązkami, jesteśmy coraz bardziej zmęczeni. To ostatni moment, żeby zadbać o relaks dla mózgu! Co robić⁉️

Najpierw wyznacz sobie 15 minut w ciągu dnia, które będziesz mieć tylko dla siebie, nic, ani nikt nie będzie Ci przeszkadzać. Może być codziennie o tej samej porze.

Kiedy już odetniesz się od bodźców zewnętrznych pozostaną Ci Twoje własne myśli. Najlepiej, aby skupiły się na czymś przyjemnym. Możesz mówić do siebie miłe rzeczy, możesz przypominać sobie relaksujące chwile, np. jak leżysz na plaży, chodzisz po górach. Możesz też zaplanować na ten czas jakąś miłą, niewymagająca myślenia czynność i skupić się na niej w 100%. Niech to będzie filiżanka kawy czy herbaty, spacer, ćwiczenia, słuchanie muzyki. Ważne, aby Twoje myśli w pełni skupiły się na tym co robisz.

Gwarantuję, że po takich 15 minutach poczujesz się lepiej, niż po 2 godzinach klasycznego „nicnierobienia”. Wzrośnie Twoja efektywność i zadowolenie z życia 🙂 Jeśli uda Ci się wygospodarować 15 minut 2 razy dziennie znikną problemy ze snem i nadmierną nerwowością. Godzina prawdziwego odpoczynku dziennie realnie wpłynie na Twoje zdrowie i długość życia.

Zacznij już dziś i przekonaj się jak wiele zyskasz!


Ciekawe? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa w celach statystycznych plików cookie zapisywanych w Twojej przeglądarce.
Zgoda