Jak mieć świetną pamięć?

Aby poznać sekret przeczytaj do końca!

Wiele osób pisze lub dzwoni do mnie z problemem „słabej pamięci”. Coraz częściej są one młode, nawet niedługo po zakończeniu studiów, przed 30 rokiem życia. Twierdzą, że „nie zapamiętują tak jak kiedyś”, że czytają artykuł, a na drugi dzień nic z niego nie wiedzą, że zapominają gdzie coś położyli, co mieli zrobić, że „zawieszają się” przy mówieniu, gubią wątek, nie mogą sobie przypomnieć oczywistych rzeczy. Pytają, czy są jakieś techniki, sposoby, aby sobie pomóc. Ja mówię, że oczywiście, są. Ale najpierw trzeba zrobić coś innego. Zadbać o mózg, ponieważ takie symptomy świadczą o jego złym funkcjonowaniu, a problem z wiekiem będzie się pogłębiał.

Obszarem, który odgrywa kluczową rolę w działaniu ludzkiej pamięci jest HIPOKAMP. Stanowi jakby most pomiędzy korą mózgową, a źródłem informacji. Bez hipokampa nie jesteśmy w stanie niczego zapamiętać na dłużej, ani niczego sobie przypomnieć.

HIPOKAMP

  • przetwarza informacje, zapisując je w naszej pamięci długotrwałej
  • wydobywa wspomnienia z kory mózgowej, czyli odpowiada za przypominanie sobie
  • zarządza pamięcią przestrzenną (droga do domu, rozkład mieszkania)

Jeżeli czujesz, że masz „słabą pamięć” prawdopodobnie coś jest nie tak z Twoim hipokampem. I ja nawet wiem co!

Hipokamp jest strukturą niezwykle wrażliwą na przewlekły STRES – nadmiar kortyzolu uszkadza jego komórki, powodując realne problemy z pamięcią. Już małe dawki bardzo silnego stresu niszczą wypustki nerwowe, które odpowiadają za komunikację między komórkami, czyli za przepływ informacji w mózgu. Potrzebujemy wówczas więcej czasu, aby przypomnieć sobie o czymś. Im dłużej trwa stres, tym więcej zniszczeń. W końcu umierają całe neurony. Hipokamp maleje, a wraz z nim nasze zdolności pamięciowe. Znaczne zmniejszenie jego objętości towarzyszy chorobie Alzheimera, schizofrenii, czy depresji. Sprawa jest więc bardzo poważna.

Zmartwiłeś się, przejąłeś, przestraszyłeś? To bardzo dobrze! Pora coś zmienić, zanim będzie za późno. Na szczęście możesz uratować swoją pamięć!

Hipokamp jest jednym z niewielu obszarów mózgu, w których zachodzi „dorosła neurogeneza”, czyli zdolność do tworzenia się nowych komórek nerwowych u dorosłych ludzi. Nawet jeśli Twój hipokamp jest zniszczony, jesteś w stanie poprawić działanie pamięci, jeśli zadbasz o swój mózg.

Co trzeba zrobić?
  • zatrzymaj proces niszczenia – WYELIMINUJ przewlekły STRES ze swojego życia (zadbaj o odpoczynek i relaks)
  • zacznij naprawiać zniszczone komórki – dbaj o DIETĘ dobrą dla MÓZGU (dostarczaj mu kwasów Omega 3, przeciwutleniaczy i węglowodanów złożonych)
  • buduj nowe połączenia neuronalne – TRENUJ PAMIĘĆ (ucz się nowych rzeczy, czytaj, przetwarzaj informacje, przypominaj sobie)

Obserwuj wpisy na stronie, a dowiesz jak wprowadzić w życie zdrowe nawyki.


Ciekawe? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa w celach statystycznych plików cookie zapisywanych w Twojej przeglądarce.
Zgoda