Życie to sztuka wyboru

Brakuje Ci czasu? Chciałbyś zdrowiej się odżywiać, regularnie ćwiczyć, mieć większą wiedzę i umiejętności, poświęcać czas pracy, ale także rodzinie i sobie, więcej spać i odpoczywać, ale jednocześnie mieć więcej pieniędzy? Czy jest na to jakiś sposób? Owszem! Tym sposobem jest WYBÓR.

Życie to sztuka wyboru – głosi słynne hasło. Wszyscy niby dobrze wiemy, że kluczem do szczęścia i satysfakcji życiowej jest dokonywanie właściwych wyborów, a jednocześnie tak często to zaniedbujemy. Bo wymaga wysiłku, bo nam się nie chce, bo tak jest łatwiej. Skutek jest taki, że nasze życie nie wygląda tak jak chcemy, a my zamiast coś zmienić stoimy w miejscu.

Pomóc nam może tylko ZMIANA! A zmiana to nic innego, niż dokonanie innego. Bez tego nasze życie wciąż będzie wyglądać tak samo, albo gorzej, bo świat idzie do przodu i to, co sprawdzało się wczoraj, wcale nie musi sprawdzić się jutro. Twoje aktualne działania tworzą Twoją rzeczywistość. Jeśli nie jesteś z niej zadowolony zmień działania, a rzeczywistość także się zmieni.

Właściwy wybór

Dlaczego wybór jest tak ważny? Ponieważ mamy 2 podstawowe ograniczenia – CZAS i ENERGIĘ. Wszystko co robimy jest zależne od tych dwóch czynników. To na co wykorzystasz swój czas i energię zadecyduje o Twoich rezultatach.

Jak często wypowiadasz zdanie „Nie mam czasu!”? A przecież czas ma każdy. Czas po prostu jest. Należy raczej powiedzieć „Poświęcam mój czas na coś innego”. Podstawowe pytanie brzmi czy to, co robisz przybliża Cię do Twoich celów i jest rzeczywiście Twoim najlepszym wyborem.

Możesz np. spędzić codziennie godzinę na gotowanie obiadu, albo ugotować obiad raz na 2 dni i zaoszczędzoną godzinę poświęcić na ćwiczenia. Możesz zrobić zakupy 2 razy w tygodniu, zamiast codziennie, i zyskać możliwość pouczenia się angielskiego. Możesz zrezygnować z czynności, które są bezproduktywne (nie są ani relaksem, ani odpoczynkiem, ani pracą, ani żadną ważną czynnością) i zamienić je na produktywne.

Jak zadbać o sprawność fizyczną? Zamiast samochodem/autobusem część drogi do pracy/szkoły idź pieszo. Wybierz schody zamiast windy. Wyeliminuj mało wartościową czynność w ciągu dnia i zyskaj czas na ćwiczenia.

Dieta? Tutaj największym ograniczeniem jest pojemność naszego żołądka! Jeśli planujesz jeść więcej warzyw, kasz i innych zdrowych produktów, a jednocześnie nie zrezygnujesz z ulubionych przekąsek, może się okazać, że po zjedzeniu dwóch bułeczek z miodem sałatka już Ci się po prostu nie zmieści 😉 Dlatego dokonaj wyboru – pieczywo pełnoziarniste zamiast białego, więcej warzyw do obiadu zamiast ziemniaków, owoc zamiast batona, woda zamiast słodkiego napoju. Zobaczysz, że efekty przyjdą bardzo szybko!

Teraz specjalnie dla moich kursantów 😉 Chcesz umieć szybko czytać, gdyż to pozwoli zaoszczędzić Twój czas, ale NIE MASZ CZASU NA ĆWICZENIA? To klasyczne błędne koło, które może przerwać tylko podjęcie innej decyzji. Masz czas. Zrezygnuj z jakiejś mniej ważnej czynności na czas kursu i przyłóż się do nauki szybkiego czytania, a dzięki temu już za 2 miesiące będziesz miał więcej wolnego czasu, niż kiedykolwiek.

Życie to naprawdę sztuka WYBORU! A wybory zawsze powinny być uzależnione od celów. Zastanów się więc najpierw czego chcesz, co jest dla Ciebie ważne. Następnie przemyśl swój plan dnia, zobacz na co poświęcasz swój czas i zastanów się jakich zmian można dokonać, co wyeliminować, aby udało się zrobić to, co jest naprawdę istotne. A teraz po prostu DOKONAJ WŁAŚCIWEGO WYBORU. Zrób to, co pomoże Ci osiągnąć Twoje cele.

  • Zastanów się nad celem.
  • Przemyśl swój plan dnia.
  • Ustal priorytety – co wybierasz zamiast czego.
  • Zapisz to, powieś w widocznym miejscu i czytaj sobie codziennie!
  • Działaj zgodnie z planem.

Pamiętaj, nie da się zrobić WSZYSTKIEGO. Trzeba coś wybrać. Niech to będzie wybór najlepszy dla Ciebie.


Ciekawe? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *