Życie to sztuka wyboru

Brakuje Ci czasu? Chciałbyś zdrowiej się odżywiać, regularnie ćwiczyć, mieć większą wiedzę i umiejętności, poświęcać czas pracy, ale także rodzinie i sobie, więcej spać i odpoczywać, ale jednocześnie mieć więcej pieniędzy? Czy jest na to jakiś sposób? Owszem! Tym sposobem jest WYBÓR.

Życie to sztuka wyboru – głosi słynne hasło. Wszyscy niby dobrze wiemy, że kluczem do szczęścia i satysfakcji życiowej jest dokonywanie właściwych wyborów, a jednocześnie tak często to zaniedbujemy. Bo wymaga wysiłku, bo nam się nie chce, bo tak jest łatwiej. Skutek jest taki, że nasze życie nie wygląda tak jak chcemy, a my zamiast coś zmienić stoimy w miejscu.

Pomóc nam może tylko ZMIANA! A zmiana to nic innego, niż dokonanie innego. Bez tego nasze życie wciąż będzie wyglądać tak samo, albo gorzej, bo świat idzie do przodu i to, co sprawdzało się wczoraj, wcale nie musi sprawdzić się jutro. Twoje aktualne działania tworzą Twoją rzeczywistość. Jeśli nie jesteś z niej zadowolony zmień działania, a rzeczywistość także się zmieni.

Właściwy wybór

Dlaczego wybór jest tak ważny? Ponieważ mamy 2 podstawowe ograniczenia – CZAS i ENERGIĘ. Wszystko co robimy jest zależne od tych dwóch czynników. To na co wykorzystasz swój czas i energię zadecyduje o Twoich rezultatach.

Jak często wypowiadasz zdanie „Nie mam czasu!”? A przecież czas ma każdy. Czas po prostu jest. Należy raczej powiedzieć „Poświęcam mój czas na coś innego”. Podstawowe pytanie brzmi czy to, co robisz przybliża Cię do Twoich celów i jest rzeczywiście Twoim najlepszym wyborem.

Możesz np. spędzić codziennie godzinę na gotowanie obiadu, albo ugotować obiad raz na 2 dni i zaoszczędzoną godzinę poświęcić na ćwiczenia. Możesz zrobić zakupy 2 razy w tygodniu, zamiast codziennie, i zyskać możliwość pouczenia się angielskiego. Możesz zrezygnować z czynności, które są bezproduktywne (nie są ani relaksem, ani odpoczynkiem, ani pracą, ani żadną ważną czynnością) i zamienić je na produktywne.

Jak zadbać o sprawność fizyczną? Zamiast samochodem/autobusem część drogi do pracy/szkoły idź pieszo. Wybierz schody zamiast windy. Wyeliminuj mało wartościową czynność w ciągu dnia i zyskaj czas na ćwiczenia.

Dieta? Tutaj największym ograniczeniem jest pojemność naszego żołądka! Jeśli planujesz jeść więcej warzyw, kasz i innych zdrowych produktów, a jednocześnie nie zrezygnujesz z ulubionych przekąsek, może się okazać, że po zjedzeniu dwóch bułeczek z miodem sałatka już Ci się po prostu nie zmieści 😉 Dlatego dokonaj wyboru – pieczywo pełnoziarniste zamiast białego, więcej warzyw do obiadu zamiast ziemniaków, owoc zamiast batona, woda zamiast słodkiego napoju. Zobaczysz, że efekty przyjdą bardzo szybko!

Teraz specjalnie dla moich kursantów 😉 Chcesz umieć szybko czytać, gdyż to pozwoli zaoszczędzić Twój czas, ale NIE MASZ CZASU NA ĆWICZENIA? To klasyczne błędne koło, które może przerwać tylko podjęcie innej decyzji. Masz czas. Zrezygnuj z jakiejś mniej ważnej czynności na czas kursu i przyłóż się do nauki szybkiego czytania, a dzięki temu już za 2 miesiące będziesz miał więcej wolnego czasu, niż kiedykolwiek.

Życie to naprawdę sztuka WYBORU! A wybory zawsze powinny być uzależnione od celów. Zastanów się więc najpierw czego chcesz, co jest dla Ciebie ważne. Następnie przemyśl swój plan dnia, zobacz na co poświęcasz swój czas i zastanów się jakich zmian można dokonać, co wyeliminować, aby udało się zrobić to, co jest naprawdę istotne. A teraz po prostu DOKONAJ WŁAŚCIWEGO WYBORU. Zrób to, co pomoże Ci osiągnąć Twoje cele.

  • Zastanów się nad celem.
  • Przemyśl swój plan dnia.
  • Ustal priorytety – co wybierasz zamiast czego.
  • Zapisz to, powieś w widocznym miejscu i czytaj sobie codziennie!
  • Działaj zgodnie z planem.

Pamiętaj, nie da się zrobić WSZYSTKIEGO. Trzeba coś wybrać. Niech to będzie wybór najlepszy dla Ciebie.


Ciekawe? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa w celach statystycznych plików cookie zapisywanych w Twojej przeglądarce.
Zgoda