Twoja codzienność tworzy Twoją przyszłość

Gdybym zapytała Cię o jakiej przyszłości marzysz dla siebie, co byś mi odpowiedział? Kim jesteś, gdzie jesteś, co masz, co umiesz? Każdy z nas choć raz zadał sobie takie pytanie. Być może ostatni raz dawno temu. Co myślałeś o swojej rzeczywistości za 5 lat – 5 lat temu? Czy gdybyś teraz zrobił podsumowanie, rachunek sumienia, byłbyś zadowolony? Udało się osiągnąć cele? A może te marzenia to nie były cele, tylko mgliste wyobrażenia na temat tego jakie mogłoby być Twoje życie, gdybyś… No właśnie gdybyś co? Gdybyś wygrał w Totka? Spotkał właściwe osoby na swojej drodze? A może gdybyś był bardziej pewny siebie? Bardziej wierzył we własne możliwości? Był bardziej wytrwały, skłonny do większego wysiłku? Gdybyś tak szybko nie odpuszczał?

Twoja obecna rzeczywistość to wynik Twoich codziennych działań z ostatnich miesięcy czy lat. Małe zmiany w codziennym życiu dają wielki efekt w skali czasu – albo pozytywny, albo negatywny. Jeśli codziennie odkładasz dietę na jutro, być może już od lat żywisz się niezdrowo. Codziennie chodzisz spać o godzinę za późno? W skali roku to aż 15 dni spania mniej. Codziennie 5 minut brzuszków, schody zamiast windy? Zobaczysz jak zmieni się Twoje ciało w ciągu kilku miesięcy.

Wiosna to czas, gdy świat budzi się do życia, uśpiona zimą energia daje o sobie znać. Po prostu zaczyna nam się chcieć! Warto to wykorzystać na dobry start! Chcę Ci zaproponować ćwiczenie, które pomoże Ci urzeczywistnić Twoją wymarzoną przyszłość. Podejmiesz wyzwanie?

Zapisz jak jest teraz

Zacznij od wypisania tego, z czego jesteś zadowolony w swoim życiu. Pod spodem wypisz w kolumnie to, co chciałbyś zmienić, a obok – jak będzie wyglądać Twoja rzeczywistość po zmianie (maksymalnie konkretnie).

MOŻE TO WYGLĄDAĆ TAK

Jestem zadowolony z:

1. Mojej pracy, wykonuje ją z przyjemnością.

2. …

Nie jestem zadowolony z:

1. Mojego zdrowia, mam słaba kondycję, ważę zbyt dużo. → Ważę 5 kg mniej, potrafię biec przez 30 minut.

2. …

Jakie działania wprowadzą zmianę?

Teraz, kiedy już wiesz co Ci się podoba, a co chciałbyś zmienić zastanów się jakie konkretne działania musisz wprowadzić w swojej codzienności, aby zmieniła się twoja rzeczywistość. Co musisz zrobić, z jakimi nawykami zawalczyć, a jakie wprowadzić? Wypisz je, np.:

  • codziennie po wstaniu ćwiczę przez 10 minut
  • idę do pracy pieszo co najmniej 20 minut (pójdź na dalszy przystanek, zaparkuj z dala od domu)
  • zamiast białego pieczywa warzywa do śniadania i kolacji
  • zamieniam słodycze na rodzynki
Od czego zaczniesz?

Wiesz już jakie zmiany trzeba wprowadzić? Ustal od czego zaczniesz – nie zmieniaj wszystkiego naraz! Na początek wybierz 1-3 zmian, kolejne włączamy dopiero wtedy, gdy te pierwsze staną się nasza domyślną codziennością. Wytypuj więc pierwsze 1-3 zmiany, a do reszty przypisz kolejność wprowadzania (ponumeruj).

UWAGA! Zacznij od ważnej zmiany. Lepiej nie zaczynać od najtrudniejszej, największej. Ale zacznij od czegoś ważnego dla Ciebie.

Daj sobie czas

I bądź cierpliwy. Niech minie miesiąc, zanim zaczniesz się rozliczać. Celem jest to, aby dana czynność stała się Twoim nawykiem, czyli żebyś robił ja po prostu, bez zastanowienia. Efekty przyjdą z systematycznej pracy.

Zrób listę kontrolną

To może być lista na tablicy suchościeralnej, przy której codziennie będziesz odznaczał, że dana rzecz została zrobiona. Może być to zwykła tabelka. Może być lista zadań w aplikacji w telefonie. Ważne, aby codziennie coś Ci przypominało o nowym nawyku i żebyś codziennie zaznaczył, że zrobiłeś planowaną rzecz.

Trzymam kciuki! 🙂


Ciekawe? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa w celach statystycznych plików cookie zapisywanych w Twojej przeglądarce.
Zgoda