10 sposobów jak zachęcić dziecko do nauki

Jeśli masz w domu osobnika, który od nauki ucieka jak tylko może, koniecznie przeczytaj ten post do samego końca! To wnioski moich 10 lat pracy z dziećmi, 100% sprawdzone sposoby.

Jak zachęcić dziecko do nauki?

1. Porozmawiajcie o CELU

Prawdopodobnie Ty i Twoje dziecko macie zupełnie inne wyobrażenia na temat tego, jak powinna wyglądać chęć do nauki i jakie powinny być jej efekty. Porozmawiajcie o tym. Opowiedz dziecku dlaczego zależy Ci na tym, aby się uczyło, później zapytaj co ono o tym sądzi. Dowiedz się co nauka znaczy dla niego, jakie widzi w niej korzyści, co mu się nie podoba, na czym mu zależy. Słuchaj uważnie, gdyż dziecko samo Ci podpowie jakich argumentów użyć podczas zachęcania do nauki!

2. Wykaż ZROZUMIENIE

Z pewnością podczas rozmów o uczeniu się słyszysz mnóstwo narzekania: „To jest nudne, trudne, nie interesuje mnie, wolę robić coś innego.”. Gdy emocje dziecka spotykają się z rozsądkiem rodzica często dochodzi do konfliktów, każdy czuje się niezrozumiany. Spróbuj postawić się na miejscu dziecka i dać mu wsparcie. Już samo powiedzenie: „Rozumiem, wolałbyś iść bawić się z kolegami.” sprawi, że dziecko poczuje się wysłuchane i będzie chętniej współpracować.

3. Użyj właściwych ARGUMENTÓW

Czyli argumentów BLISKICH DZIECKU. Wykorzystaj to, czego dowiedziałeś się z rozmowy o celach. Nie narzucaj swoich argumentów, nie mów o dalekiej, abstrakcyjnej przyszłości. Skup się na tym co dziecko zyska dzisiaj, odwołuj się do tego, co jest dla niego ważne, na czym mu najbardziej zależy. Nawet jeśli Twoje argumenty są super rozsądne i obiektywnie słuszne – gdy dziecko ich nie czuje, nie pomogą one w niczym.

4. Porozmawiaj o TRUDNOŚCIACH

Uciekanie od trudności to jedna z najczęstszych przyczyn problemów w nauce. Dziecko czuje, że sobie nie radzi i gdy brakuje mu wsparcia (np. słyszy „Przecież to łatwe!”, „Za mało się starasz!”), po prostu ucieka, zamiast walczyć. Porozmawiaj z dzieckiem o jego trudnościach – przede wszystkim wysłuchaj, zaakceptuj lęki, nie zaprzeczaj uczuciom. Ustalcie cel i plan działania, zapewnij, że pomożesz w opanowaniu problemów.

5. Pomóż w PLANOWANIU

Bark zorganizowania często przekłada się na słabsze wyniki w nauce. Gdy za planowanie odpowiada rodzic, a nie dziecko, następuje przerzucenie odpowiedzialności i uczniowi łatwiej jest uchylać się od obowiązków. Porozmawiaj z dzieckiem o tym jak może planować swój dzień, aby być lepiej skoncentrowanym i wykonać obowiązki szybciej, a później mieć czas dla siebie. Podkreśl, że jest już na tyle duże, aby przejąć odpowiedzialność za organizację swojej nauki.

6. Pozwól POPEŁNIAĆ BŁĘDY

Błędy to nieodłączna część życia. Popełniamy je, gdy uczymy się nowych rzeczy, podejmujemy nowe decyzje. Wyciągając z nich wnioski, stajemy się bardziej odpowiedzialni i samodzielni. Zastanów się jak reagujesz na błędy swojego dziecka – wspierasz, czy krytykujesz? Dziecko chętniej będzie podejmowało wyzwania, gdy będzie wiedziało, że w razie problemów otrzyma pomoc, a nie karę.

7. Zadbaj o ODPOCZYNEK

Przeciążony mózg nie jest w stanie uczyć się szybko i efektywnie. Zadbaj o to, aby dziecko miało w ciągu dnia choć godzinę prawdziwego relaksu – bez obowiązków, nauki, ale także bez komputera, telewizji i telefonu. Może być to aktywność fizyczna, rozmowy, spacery, słuchanie muzyki, oczywiście o rodzaju odpoczynku zadecyduj wspólnie z dzieckiem!

8. Zadbaj o SATYSFAKCJĘ ŻYCIOWĄ

Jeśli nauka i inne obowiązki zajmują dziecku całą życiową przestrzeń i nie ma w niej miejsca na działania przynoszące satysfakcję, nic dziwnego, że niechęć wobec nauki rośnie. W celu podniesienia satysfakcji dziecko chwyta się „byle czego” – telefon, komputer, czy niezdrowe jedzenie. Zapewnij mu możliwość rozwijania wartościowych pasji i zainteresowań, a satysfakcja życiowa i, co za tym idzie, tolerancja wobec mniej satysfakcjonujących wyzwań, wzrośnią.

9. Daj PRZYKŁAD

Swoim zachowaniem wzmacniasz dobre nawyki w dziecku, ale możesz także budować te niewłaściwe. Pokaż jak sobie z radzisz z czynnościami, których nie lubisz, ale jednak musisz wykonać. Czy często narzekasz, odwlekasz? Jeśli tak, trzeba popracować nad sobą i dać dobry przykład. Koncentracja na celu i działaniu, zamiast ucieczki i szukania pocieszenia w mało wartościowych rozrywkach – takiego wzoru potrzebuje Twoje dziecko.

10. Podpowiedz JAK SIĘ UCZYĆ

Powodem zniechęcenia do nauki może być brak efektów. Dziecko siedzi, czyta, poświęca swój czas, a później i tak dostaje złą ocenę. Przyczyną mogą być niewłaściwe metody uczenia się. Pokaż dziecku jak efektywnie czytać, pracować z tekstem, jak ułatwić sobie zapamiętywanie, jak zorganizować naukę do sprawdzianu. Znając konkretne, sprawdzone strategie dziecko dużo chętniej będzie podejmować wysiłek związany z uczeniem się.

Cieszę się, że przeczytałeś do końca! Gwarantuję, że jeśli postarasz się wprowadzić w życie powyższe punkty, Twoje dziecko będzie siadać do nauki częściej i chętniej, a Ty zyskasz więcej przestrzeni i czasu dla siebie.

Jeśli potrzebujesz pomocy i dokładnych wskazówek – zapisz swoje dziecko na kurs szybkiego czytania i efektywnej nauki Wrota Umysłu, podczas którego pracujemy nad tymi wszystkimi sferami. Twoje dziecko nauczy się dbać o swoją motywację, koncentrację, organizację. Pozna techniki efektywnego uczenia się, dzięki czemu cały proces nauki będzie przebiegał szybciej i sprawniej. Jako rodzic też dostaniesz podpowiedzi i wsparcie.

Trzymam kciuki 🙂


Ciekawe? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa w celach statystycznych plików cookie zapisywanych w Twojej przeglądarce.
Zgoda