Każdy student musi przeczytać ten artykuł

Początek roku akademickiego nadchodzi! Już czujesz z tyłu głowy lekki stresik – na razie taki motywujący, żeby się spiąć, wejść w ten czas jak najlepiej, korzystać z życia, ale jednocześnie nie narobić sobie problemów.

Sukces jest bliżej, niż myślisz. Trzeba tylko pamiętać o kilku prostych zasadach! Zapamiętaj, skopiuj, wydrukuj, powieś na lodówce.

Jak zyskać więcej czasu, zmniejszyć stres, zwiększyć poczucie kontroli i satysfakcji, a dodatkowo podnieść wyniki w nauce??

1. Planuj

Wiem, że lubisz spontan, a planowanie jest nudne… Jednak tylko dzięki planowi unikniemy takich problemów, jak zostawianie na ostatnią chwilę, siedzenie po nocach, czy zawalone egzaminy. Plan daje kontrolę, likwiduje stres – trzeba go tylko zrobić odpowiednio wcześniej, a potem się go TRZYMAĆ 😉 Co planować? Rozkład dnia, egzaminy, kolokwia, daty oddania prac – razem z bezpiecznym zapasem czasu, potrzebnym na realizację. W planie mogą być też przyjemności, rozrywka, relaks! O tym poniżej.

2. Myśl o celu i korzyściach

Gdy siada Twoja motywacja, masz ochotę wywalić swój plan do kosza i zrobić coś ciekawszego… pomyśl o swoich celach i korzyściach! Po co to wszystko? Do czego jest Ci potrzeba ta nauka, ta praca, to czytanie? Korzyści mogą być długofalowe, jak po prostu zakończenie studiów, wymarzona praca. Albo krótkofalowe, jak brak stresu, satysfakcja z wykonania zadania, czas wolny. Skup na tym swoje myśli, a motywacja natychmiast wróci!

3. Najpierw obowiązki

Wiem jak to brzmi… jakbyś słyszał swoją mamę! ALE fakt jest taki, że za tą zasadą stoją twarde, naukowe dowody! Zadania trudne i niechciane najlepiej wychodzą nam , gdy od nich zaczynamy. Im dłużej zwlekamy, tym efekty są gorsze, nasz stres rośnie, a satysfakcja z wykonania zadania spada. Ponadto najwspanialej smakuje odpoczynek i czas wolny wtedy, gdy jesteśmy już PO tym strasznym zadaniu, a nie przed! Trzeba się tylko przełamać, zaplanować najpierw obowiązki, potem przyjemności. No i trzymać się planu 🙂

4. Rozłóż naukę w czasie

Kolejny banał, ale znów odwołam się do badań nad mózgiem i pamięcią. Aby nasz mózg trwale przyswoił jakąś wiedzę i żebyśmy mogli z niej w przyszłości korzystać, nie wystarczy, że przysiądziemy noc przed egzaminem. Materiał musi być podzielony na fragmenty, przerabiany w odstępach czasu, ponadto trzeba do wcześniejszych informacji wracać, czyli je powtarzać. Najlepiej więc uczyć się systematycznie przez cały semestr, robiąc notatki, a przed egzaminem tylko usystematyzować wiedzę. Masz na to ogromna szansę – jest początek semestru! Wystarczy tylko zrobić plan i działać.

5. Wysypiaj się

Sen jest niezbędny dla naszego zdrowia, koncentracji, myślenia, sprawnego działania pamięci. Gdy z niego rezygnujemy (z powodów ważnych, lub nie) mózg pracuje mniej wydajnie, czyli efekty naszych działań są gorsze. Kawa, czy energetyk nie załatwią problemu. Wiem, że życie studenta toczy się także nocą i nie chodzi o to, żeby całkiem z tego rezygnować. Rozumiem, że czasem jest impreza, koncert, wypad na miasto, czy ostatecznie nauka… Ale może warto wybrać sen, gdy na drugiej szali stoi oglądanie filmów na YT, czy 10 odcinka serialu…?

6. Jedzenie ma znaczenie

Zazwyczaj studenci myślą o tym, żeby jedzenie było tanie, szybkie i smaczne. Niestety nie zawsze oznacza to ZDROWE, a dla sprawnego mózgu zdrowe jedzenie to podstawa. Znów – nie chcę ingerować w Twoje studenckie prawo objadania się pizzą o północy. Istnieją jednak proste nawyki żywieniowe, które mogą usprawnić Twoje myślenie, koncentrację i pamięć, bez wielkich poświęceń. Wybierz gorzka czekoladę z orzechami, zamiast batona, czy cukierków z nadzieniem. Jako słodka przekąska sprawdzą się też świeże owoce, bakalie. Do kanapki chleb pełnoziarnisty, do obiadu większa porcja warzyw. Małe zmiany, a dadzą wielki efekt 🙂

7. Zadbaj o odpoczynek, przyjemności, wysiłek fizyczny

Nadmiar obowiązków, nieprzespane noce, fastfoody – często w codziennej gonitwie skupiamy się na tym, aby zrobić wszystko dobrze i szybko, a zapominamy o sobie. Nawet imprezami można się przeciążyć! Dla sprawnego działania mózgu bardzo ważny jest relaks, odpoczynek i wysiłek fizyczny. Wpisz w swoim planie, obok obowiązków, egzaminów i imprez, jakieś zajęcia sportowe (basen, siłownia, aerobik – co wolisz), wpisz leniwy wieczór tylko ze sobą, wpisz wypad w góry, spacer nad Wisłą. To równie ważne, jak wszystkie inne zadania do wykonania.

8. Chwytaj byka za rogi – działaj

Na koniec rozprawimy się ze stresem związanym z wyzwaniami. Wiele sytuacji w Twoim studenckim życiu spotyka Cię po raz pierwszy. Musisz sam podejmować decyzje, sam ponosisz ich konsekwencje i czasem może to powodować silny stres. Odruchowo masz wtedy ochotę uciec, co nie koniecznie jest najlepszym rozwiązaniem. Co można wtedy zrobić? Chwycić byka za rogi, czyli skupić się na celu i działaniu. Zadaj sobie dwa pytania – „Czego bym chciał?” i „Co mogę zrobić?”. Potem zrób plan i do przodu 🙂

To najważniejsze zasady, w takim ekspresowym skrócie! Chcesz więcej informacji? Zaglądaj na profil Wrota Umysłu. Chcesz się tego wszystkiego nauczyć w praktyce, a dodatkowo poznać techniki efektywnego uczenia się – zapisz się na kurs Wrota Umysłu w Krakowie.


Ciekawe? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa w celach statystycznych plików cookie zapisywanych w Twojej przeglądarce.
Zgoda